The finalists have been announced for 2013’s ‘World MMA Awards’ and you can take a look as the full list below.

It’s now time for you guys to get voting for the winners at http://www.worldmmaawards.com/ – you have until January 31st to have your say on who should win the awards.

Charles ‘Mask’ Lewis Fighter of the Year
1. Vitor Belfort
2. Urijah Faber
3. Demetrious Johnson
4. Chris Weidman
5. Cain Velasquez

Female Fighter of the Year
1. Joanne Calderwood
2. Alexis Davis
3. Jessica Eye
4. Holly Holm
5. Ronda Rousey

Breakthrough Fighter of the Year
1. Travis Browne
2. TJ Grant
3. Conor McGregor
4. Nick Newell
5. Khabib Nurmagomedov

International Fighter of the Year
1. Shinya Aoki
2. Alexander Gustafsson
3. Conor McGregor
4. Khabib Nurmagomedov
5. Alexander Shlemenko

Fight of the Year
1. Wanderlei Silva vs. Brian Stann (UFC on Fuel TV 8)
2. Michael Chandler vs. Eddie Alvarez II (Bellator 106)
3. Jon Jones vs. Alexander Gustafsson (UFC 165)
4. Gilbert Melendez vs. Diego Sanchez (UFC 166)
5. Mark Hunt vs. Antonio Silva (UFC Fight Night 33)

Knockout of the Year
1. Vitor Belfort (vs. Luke Rockhold, UFC on FX 8)
2. Junior Dos Santos (vs. Mark Hunt, UFC 160)
3. Emanuel Newton (vs. ‘King Mo’ Lawal, Bellator 90)
4. Julio Cesar Neves Jr (vs. Dener Dos Santos, WOCS 28)
5. Chris Weidman (vs. Anderson Silva, UFC 162)

Submission of the Year
1. Olivier Fontaine (vs. Sofian Benchohra, Lyon FC)
2. Josh Burkman (vs. Jon Fitch, WSOF 3)
3. Urijah Faber (vs. Ivan Menjivar, UFC 157)
4. Rose Namajunas (vs. Kathina Catron, Invicta 5)
5. Kenny Robertson (vs. Brock Jardine, UFC 157)

Comeback of the Year
1. Travis Browne (vs. Alistair Overeem, UFC Fight Night 26)
2. Blagoi Ivanov (career)
3. Robbie Lawler (career)
4. Michelle Waterson (vs. Jessica Penne, Invicta 5)
5. Tom Watson (vs. Stanislav Nedkov, UFC on Fuel TV 7)

Shawn Tompkins Coach of the Year
1. Henri Hooft
2. Duane Ludwig
3. Ray Longo
4. Andre Pederneiras
5. Duke Roufus

Gym of the Year
1. American Kickboxing Academy
2. Jackson-Winkeljohn MMA
3. Nova Uniao
4. Roufusport
5. Team Alpha Male

Trainer of the Year
1. Doug Balzarini
2. Jake Bonacci
3. Jonathan Chaimberg
4. Mike Dolce
5. Joel Jamieson

Referee of the Year
1. Herb Dean
2. Marc Goddard
3. Yves Lavigne
4. John McCarthy
5. Mario Yamasaki

Ringcard Girl of the Year
1. Jade Bryce
2. Arianny Celeste
3. Kat Kelley
4. Brittney Palmer
5. Mercedes Terrell

Leading Man
1. Victor Cui
2. Lorenzo Fertitta
3. Bjorn Rebney
4. Ray Sefo
5. Dana White

Personality of the Year
1. Bruce Buffer
2. Kenny Florian
3. Joe Rogan
4. Bas Rutten
5. Chael Sonnen

Best Promotion
1. Bellator MMA
2. Cage Warriors
3. One FC
4. UFC
5. WSOF

Best Lifestyle Clothing
1. Bad Boy
2. Fear the Fighter
3. Headrush
4. Roots of Fight
5. Torque

Best Technical Clothing
1. Bad Boy
2. Clinch Gear
3. Hayabusa
4. Jaco
5. Venum

Best Technical Equipment
1. Bad Boy
2. Century
3. Everlast
4. Hayabusa
5. Venum

Media Source of the Year
1. Inside MMA (AXS TV)
2. MMA Fighting
3. MMA Junkie
4. Sherdog
5. UFC Tonight (Fox Sports 1)

Journalist of the Year
1. Mike Chiappetta (Fox Sports)
2. Gareth A Davies (The Daily Telegraph / Fox Sports)
3. Ben Fowlkes (USA Today / MMA Junkie)
4. Ariel Helwani (MMA Fighting / Fox Sports)
5. John Morgan (USA Today / MMA Junkie)

SHARE
Previous articleUFC Fight Night 34 Trailer
Next articleUFC 168 Prelim Ratings A Big Success
Danny is 26 years old and hails from Rochester, NY. He's been training in MMA for the last two years and whether it's the UFC ,One FC, Bellator or a number of other smaller shows he's always happy to settle down to watch some fistic fireworks.

LEAVE A REPLY